Menu Zamknij

GMINNE ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

   W słoneczne popołudnie 3 października br. na boisku w Kotowicach bawiliśmy się  na  Pierwszym Gminnym Święcie Pieczonego Ziemniaka. Znakiem, że dobrze trafiliśmy był ułożony stos drewna

z miejscem na ognisko. W imprezie udział wzięło 7 z – 9 sołectw. Impreza  odbyła się z zachowaniem  reżimu sanitarnego.

Wstępem  i rozgrzewką do otwarcia imprezy były „dokopiny”, czyli zbieranie ostatnich, znajdujących się na polu ziemniaków i wysypanie ich pod nogi gospodarza. Ponieważ ziemniak( bulwa, pyra, rzepa, kartofel,  grula, perka, kompera, barabola – regionalne nazwy) był główną atrakcją imprezy, to nie mogło zabraknąć  potraw z ich udziałem. Stoły piknikowe uginały się od ciężaru potraw przygotowanych przez sołectwa na imprezę. Mogliśmy skosztować m.in.: kartoflanki, pierogów z  ziemniaka, pączków ziemniaczanych, sałatki i babki ziemniaczanej, ziemniaków faszerowanych, a także regionalną potrawę ziemniaczaną z Ukrainy o nazwie żarko-je. Nie zabrakło także ziemniaków     i kiełbasek  z ogniska. Po uczcie  ziemniaczanej przyszedł czas na konkurencje sportowo – rekreacyjne  dla dzieci i dorosłych, m.in.: rzut do celu, najdłuższa obierka,  obieranie ziemniaka na czas czy sadzenie ziemniaków… .

Dziękujemy gospodarzowi imprezy za cudowną atmosferę i mamy nadzieję, że „święto ziemniaka” wpisze się na stałe  do naszego kalendarza  imprez cyklicznych.

Dodaj komentarz